Dania: Imigrant, który nie poda urzędnikowi dłoni podczas ceremonii przyznawania obywatelstwa, nie dostanie go

3117
fot. pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Nowa ustawa to pomysł minister imigracji i integracji Inger Støjberg z liberalnej partii Venstre. Zgodnie z założeniami nowych przepisów, imigrant przed formalnym otrzymaniem obywatelstwa musi podpisać specjalne oświadczenie traktujące o przestrzeganiu duńskiego prawa, a także podać dłoń burmistrzowi gminy (bądź innemu, wyznaczonemu przez burmistrza urzędnikowi). W przeciwnym razie – nadane obywatelstwo zostanie odwołane.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i kliknij na dzwoneczek, aby być na bieżąco:

Nie wszyscy duńscy burmistrzowie zareagowali na nową ustawę z entuzjazmem. Jak twierdzi Eik Dahl Bidstrup, burmistrz Dragør, w pobliżu którego znajduje się ośrodek dla imigrantów: ” Nie jest zbyt liberalnym zmuszanie ludzi do uściskania dłoni, jeśli pochodzisz z kultury, w której jesteś witany w inny sposób.”

Z kolei Ole Bjørstor, burmistrz Ishøj uważa, że nowa ustawa narusza konstytucję, bowiem 40 procent populacji miasta mówi w innym języku niż duński: „Wiele osób pytało mnie” co by było, gdybyś został za odmowę uwięziony?”. Cóż, nadal tego nie zrobię.” Zdaniem burmistrza nawet rdzenni Duńczycy witają się często inaczej, niż przez podanie sobie dłoni i nie oznacza to braku szacunku do drugiej osoby: „Postrzegam to jako atak na muzułmanów. Mamy tu wolność religijną w Danii. Kiedy coś jest chronione przez konstytucję, trzeba ją respektować, nawet przy tworzeniu ustawodawstwa.”

Mimo sprzeciwu burmistrzów wielu duńskich miast, Støjberg nie zamierza wprowadzać w ustawie żadnych poprawek, bowiem według kobiety uścisk dłoni jest okazaniem szacunku dla duńskich wartości.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny