Holandia: W związku z protestami społeczności muzułmańskiej odwołano promocję malarstwa chrześcijańskiego podczas wystawy „Utrecht, Caravaggio i Europa”

2357
Fot. Caravaggio "Złożenie do grobu" fot. Wikipedia / wprawo.pl

16 grudnia 2018 w Centraal Museum w Utrechcie zostanie otwarta wystawa dzieł wielkiego włoskiego malarza Caravaggia oraz jego uczniów zatytułowana „Utrecht, Caravaggio i Europa”. Watykan zgodził się wypożyczyć na nią obraz „Złożenie do grobu”, a muzeum w hiszpańskim Montserrat – obraz medytującego św. Hieronima.

Zajmująca się promocją miasta organizacja Utrecht Marketing w porozumieniu z dyrekcją Centraal Museum postanowiła zawiesić na fasadach kilku budynków wielkie reprodukcje najciekawszych dzieł prezentowanych na wystawie. To nie spodobało się muzułmańskiej partii DENK, której przedstawiciele wysłali do burmistrza i radnych miejskich pismo z pytaniem o koszty realizacji promocji i sugestią, że lepiej byłoby wywiesić reprodukcje dzieł współczesnych, ponieważ „obrazy caravaggionistów są znane z tematyki chrześcijańskiej i biblijnej”. Wątpliwości przedstawicieli DENK wzbudziła też kwestia, czy obrazy malarzy utrechckich faktycznie są „ikonami Utrechtu dla wszystkich mieszkańców” (jak twierdzili pomysłodawcy prezentacji), to znaczy czy naprawdę „doświadczają tego wszyscy mieszkańcy” i czy jest to „poprawne etnicznie, kulturowo i w aspekcie historii sztuki”.

Członek rady miasta z ramienia partii DENK Mahmut Sungur zgłosił pytanie, czy rada uważa za stosowne, aby obrazy chrześcijańskie były finansowane z funduszy rządowych. Natomiast inny prominentny członek tej partii, dr Jelle Bouwhuis (wykładowca Uniwersytetu w Amsterdamie i kurator Muzeum Miejskiego w Amsterdamie) oznajmił: „Najpierw nie wiedzieliśmy, że chodzi o obrazy chrześcijańskie. Nie mamy z nimi problemów jak takimi, ale w kontekście aktualnych czasów należy podjąć dyskusję o założeniu w Utrechcie szkoły islamskiej. Jeśli każdemu w mieście wolno wieszać obrazy chrześcijańskie, to każdy musi też mieć możliwość wyrażania innych religii w przestrzeni publicznej”.

Rzecznik prasowy Utrecht Marketing Ronald Besemet oznajmił: „Caravaggioniści wykonywali też inne dzieła. Nie chcieliśmy nikogo urazić i uwzględniamy tę kwestię”. Besemet zapewnił, że w ramach promocji wystawy wywieszone zostaną reprodukcje dzieł przedstawiających muzyków.

Źródło: wprawo.pl

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny