Laureatka tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla: „Pierwszą rzeczą, którą zrobili, było zmuszenie nas do przejścia na islam. Później zrobili, co chcieli”

12554
Fot. Youtube.com/BBC HARDtalk

25-letnia Nadia Murad z Iraku, Jazydka, była niewolnica seksualna ISIS i Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga, kongijski ginekolog, zostali w tym roku nagrodzeni Pokojową Nagroda Nobla. Oboje laureaci nie boją się mówić głośno o przemocy seksualnej wobec kobiet.

„Pierwszą rzeczą, którą zrobili, było zmuszenie nas do przejścia na islam. Później zrobili, co chcieli” – mówi Jazydka, działaczki społecznej, której tragedia spowodowała, że chciała podzielić się swoją historią ze światem i w ten sposób walczyć z przemocą seksualną Państwa Islamskiego.

„Dla wszystkich małych społeczności, które są prześladowane, ta nagroda oznacza, że ich głosy są słyszane. Mamy nadzieję, że wszyscy usłyszą głos kobiet, które cierpią z powodu przemocy seksualnej w wielu innych konfliktach” – dodaje kobieta.

Denis Mukwege również podkreśla jak często przemoc seksualna wobec kobiet jest pomijana i bagatelizowana w konfliktach: „Przez prawie 20 lat byłem świadkiem zbrodni wojennych popełnianych na kobietach, dziewczętach, dzieciach. W ostatnich kilku latach operowałem 50 000 kobiet, będących ofiarami przemocy seksualnej. Nagroda Nobla odzwierciedla wagę problemu, jakim jest cierpienie i brak sprawiedliwego zadośćuczynienia dla kobiet będących ofiarami gwałtu i przemocy seksualnej we wszystkich krajach świata i na wszystkich kontynentach. Wszyscy jesteśmy winni zadośćuczynienie kobietom, które tak wiele wycierpiały.”

Źródło: medianarodowe.com

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny