Maroko przeciwne budowaniu na terenie kraju obozów dla uchodźców. Co na to UE?

1469
fot. pixabay.com (CC0 Creative Commons)

W rozmowie z „Die Welt” minister Spraw Zagranicznych, Nasser Bourita powiedział, że Maroko jest przeciwne budowie jakichkolwiek obozów na swoim terytorium. Dodał, że spodziewa się krytyki ze strony UE, ale proponowane przez nią środki finansowe nie zmienią stanowiska marokańskiego rządu.

Wypowiedź szefa marokańskiego MSZ jest mocnym ciosem dla planów UE na rozwiązanie kryzysu imigracyjnego. Przypomnijmy, że kraje należące do wspólnoty Unii są podzielone w kwestii przyjmowania na swoje terytorium imigrantów. Przeciwne polityce UE są zwłaszcza Polska, Węgry, Czechy i Słowacja. Podobne stanowisko od czasu zmiany rządu zajmują także Włochy i Austria.

Na czerwcowym szczycie w Brukseli kraje UE zgodziły się, że niezbędne są negocjacje z krajami Afryki, w których to miałby zostać zbudowane nowe obozy dla imigrantów. Koszt ich budowy miałaby pokryć UE. Mimo tego propozycja nie spotkała się z ciepłym przyjęciem krajów Afryki Północnej.

W sierpniu Unia Europejska rozpoczęła oficjalne negocjacje z Egiptem, w celu ustalenia jak i za jaką sumę rząd w Kairze zgodzi się na otwarcie obozów na swoim terytorium.

Źródło: nczas.com

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny