Morawiecki: Pomagamy na miejscu. Polska przekaże Libanowi 10 mln dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom

571
fot. KPRM / flickr.com (CC BY 2.0)

Premier Mateusz Morawiecki przebywając z wizytą w Bejrucie zadeklarował, że Polska przekaże 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców znajdujących się w Libanie. Morawicki zaznaczył, że polski rząd ma zamiar zwiększyć pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy uciekają z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Premier podkreślił, że mają miejsca prawdziwe napięcia w UE w kwestii uchodźców m.in. przyjmowanie przymusowych kwot „uchodźców” przez poszczególne kraje członkowskie. Morawicki jednocześnie podkreślił, że polski rząd uważa, iż nie jest to dobra metoda radzenia sobie z problemem migracji spowodowanym wojnami. Polska stawia na rzeczywistą pomoc poszkodowanym uchodźcom z Syrii, którzy przebywają na miejscu. Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że polskie stanowisko opiera się na tym, że problemy migracyjne należy rozwiązywać realnie u ich źródeł, a nie przez pomoc społeczną na innym kontynencie.

Aktualnie na świecie znajduje się około 5,5 mln zarejestrowanych syryjskich uchodźców, z czego większość bo 5,3 mln przebywa w państwach, które sąsiadują z Syrią. Według najświeższych danych komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców w Libanie przebywa niemal 1 milion uchodźców z Syrii, choć łączna ich liczba, w tym niezarejestrowanych uchodźców, może być znacznie wyższa.

Źródło: www.pap.plwpolityce.plwww.polskieradio.pl

Obserwuj sioe.pl na Twitterze