Policja zatrzymała Ukraińca, podejrzanego o zabójstwo Polaka, który pod zmienionym nazwiskiem wrócił do Polski

894
fot. pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Mokotowska policja zatrzymała Ukraińca, podejrzanego o zabójstwo popełnione w lipcu 1996 roku na warszawskim Mokotowie. Mężczyzna został odnaleziony dzięki systemowi AFIS. 45- latek został zatrzymany i przewieziony do Warszawy. Sąd zastosował wobec niego 3 miesięczny areszt. Mężczyźnie grozi kara dożywocia. 

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i kliknij na dzwoneczek, aby być na bieżąco:

Według ustaleń policji, w lipcu 1996 roku 23-letni w tym czasie Ukrainiec przebywający od jakiegoś czasu w Warszawie trafił do mieszkania przypadkowo poznanego 50-latka. Prawdopodobnie dopuścił się wtedy zabójstwa mężczyzny. Następnie opuścił mieszkanie i odjechał z miejsca samochodem Polaka. Samochód porzucił na ulicy Rosoła w Warszawie. Kilkanaście lat temu Ukrainiec zmienił nazwisko. Policjanci pracujący wówczas na miejscu zbrodni zabezpieczyli ślady. Prowadzone w tej sprawie śledztwo nie doprowadziło do ujawnienia sprawcy zabójstwa.

W tym czasie rozwój technologiczny pozwolił na wprowadzenie w Policji systemu AFIS dającego możliwość zakodowania śladu linii papilarnych z miejsca zdarzenia i porównania go w ciągu kilku minut z zawartością bazy kart. Wtedy doszło do przełomu w prowadzonym śledztwie, kluczowym podejrzanym okazał się Ukrainiec. System wykazał, że mężczyzna był już rejestrowany w związku z rozbojami.

Niedawno funkcjonariusze policji ustalili, że mężczyzna pod zmienionym nazwiskiem powrócił do Polski i przebywa w Łodzi. Mokotowska prokuratura prowadząca śledztwo w tej sprawie wydała nakaz jego zatrzymania.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny