Reakcja MSZ w sprawie informacji o planowanym przyjmowaniu przez Polskę imigrantów, którzy nie dostali azylu w Niemczech

1931

W sobotę wieczorem rzecznik MSZ Artur Lompart powiedział agencji Reutera: „Polska nie zawarła żadnego porozumienia dotyczącego przyjmowania odsyłanych z Niemiec osób ubiegających się o azyl”

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i kliknij na dzwoneczek, aby być na bieżąco:

Jak przekonuje Lompart: „Nie ma żadnych nowych porozumień dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o azyl z krajów UE. Potwierdzamy to, podobnie jak Republika Czeska i Węgry”

Wcześniej agencje prasowe poinformowały o wysłaniu przez Angelę Merkel listu do swoich koalicyjnych partnerów, w którym kanclerz pisze o zaoferowaniu przyjęcia z Niemiec osób ubiegających się o azyl, przez 14 państw unijnych, w tym przez Polskę i Węgry.

Jak podaje Reuters, ich dziennikarze mieli widzieć ten dokument. Z kolei AFP powołując się na źródła niemieckiej koalicji napisała, że wymienione przez Merkel 14 państw dało „zielone światło” na ponowne przyjęcie tych imigrantów, którzy ubiegali się o azyl w danym kraju.

Informacjom podanym przez niemieckie media zaprzeczył również premier Czech Andrej Babisz: „Nie było rozmów między Pragą a Berlinem o przyjmowaniu z Niemiec migrantów, a rząd nie zaakceptowałby tego”

We wspomnianym wcześniej liście kanclerz Niemiec miała napisać: „Podpiszemy umowy administracyjne z wieloma państwami członkowskimi, (…) by przyspieszyć proces przesiedleń”

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

 

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny