Seria Władca Pierścieni uznana za rasistowską. Powód? Orkowie przedstawieni są jako „gorszy sort”

1265
Fot. Youtube.com

Andy Duncan, amerykański pisarz stwierdził, że JRR Tolkien przedstawił stworzenia, takie jak orki jako „gorsze od innych”. Mężczyzna zaznaczył, że ma to „poważne konsekwencje dla społeczeństwa”.

Jak mówi Duncan: „Trudno nie zauważyć powtarzającego się w książkach Tolkiena stanowiska, że niektóre rasy są po prostu gorsze od innych, lub że niektóre narody są po prostu gorsze od innych. Wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie, jeśli za dużo z tym obcujesz, ma to tragiczne konsekwencje dla was i dla społeczeństwa. Mogę sobie łatwo wyobrazić, że wielu z tych ludzi, którzy wykonywali polecenia mrocznego pana, robiło to w ramach zwykłej samoobrony i tak dalej.”

Mężczyzna dokonał zestawienia orków z współczesnymi imigrantami, krytykując Donalda Trumpa za sytuację, która ma obecnie miejsce na granicy z Meksykiem: „Łatwiej demonizować swoich przeciwników niż próbować ich zrozumieć, niż zrozumieć skomplikowane siły, które na przykład pchają uchodźców, którzy próbują przekroczyć południową granicę legalnie lub nielegalnie. Łatwiej budować mury i demonizować ich jako szumowiny.”

Źródło: magnapolonia.org

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny