[WIDEO] Imigranci świętując Halloween urządzili francuzom „noc oczyszczenia”

19221
fot. pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Halloweenowa akcja we Francji rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, gdy młody arabski nastolatek, znany jako „Aissa”, wezwał w internecie do urządzenia w Halloween zamieszek i ataku na policję. 

Aissa, który jest uczniem liceum, opublikował w sieci zdjęcie, nakłaniające ludzi mieszkających na przedmieściach Grenoble, by 31 października „oczyścili” miasto. Wyjaśnił, że chodzi mu o to, by „grupy” ludzi stanęły do walki.

Gdy nastolatek zobaczył odzew na swoje wyzwanie od razu przeprosił i postanowił się wycofać. Jednak „noc oczyszczenia” zyskała dużą popularność i wiele osób zadeklarowało chęć uczestnictwa w inicjatywie. W międzyczasie pojawiły się kolejne wyzwania.

Jak podaje magnapolonia.org „Jedno z nich nosiło nazwę „Zasady Purge w Korbeil-Essones” i zawierało 10 zasad, jak na przykład: „Ubierz się na czarno i twarz zasłoń maską, jeśli to możliwe”, „Wszystkie rodzaje broni są dozwolone”, „Spal wszystko, co widzisz”, „Dozwolona jest wszelka kradzież (samochód, rower, skuter)” oraz „Policja powinna zostać zaatakowana miotaczami, petardami i kamieniami”.

Wczoraj minister spraw wewnętrznych poinformował, że trzeba było użyć 15.000 policjantów, aby spacyfikować uczestników zamieszek i pilnować porządku, a w ciągu całej nocy zatrzymano ponad 100 osób.

Zamieszkami zostały objęte m.in Lyon, Rennes, Nantes, Metz, Tuluza, Grenoble i Marsylia, a nawet francuskie hrabstwa w Caraibes.

Rennes – spalono 13 samochodów i 20 pojemników na śmieci, wóz strażacki obrzucono kamieniami, a 15-letniego chłopca zraniono butelką zapalającą, gdy atakowano patrol policji.

Metz – zdewastowano trzy przystanki autobusowe oraz autobus.

Poitiers – spalono pięć samochodów, dwa uszkodzono.

Nantes – spalono trzy samochody i osiem pojemników na śmieci, aresztowano trzech nieletnich.

Toulouse – dwóch policjantów zostało rannych, gdy zatrzymali dwóch „zamaskowanych”. W mieście płonęły samochody i kosze na śmieci.

Lyon –  aresztowano 12 osób w związku z zamieszkami. Jednym z nich był nieletni – autor wezwania do „oczyszczenia” tego miasta w mediach społecznościowych. Spalonych zostało tam siedem „pojazdów”.

Sain-André w Caraïbes – młodzi murzyni zaatakowali posterunek policji, próbując go zdobyć. Według „Lapremiere” aresztowano kilkunastu napastników.

Vigneux-Sur-Seine – dokonano wielu aresztowań w związku z dokonanymi zniszczeniami i kradzieżami.

Etampes – dwadzieścia zamaskowanych osób obrabowało sklep. Niektórzy zostali aresztowani, większość uciekła.

Wigneux-sur-Seine w Montgeron –  niewielki sklep spożywczy został zaatakowany przez grupę młodych ludzi. Kiedy pojawiła się policja, rzucono w funkcjonariuszy „butelką z kwasem”. Według Leparisien, dwaj policjanci są ranni.

Źródło: magnapolonia.org, twitter.com/onlinemagazin

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny