[WIDEO] Polski rząd chce zatrudnić do pracy Filipińczyków. Co dziesiąty Filipińczyk to muzułmanin

1318

Zdecydowana większość mieszkańców Filipin jest wyznania rzymskokatolickiego. Wśród mieszkańców tego azjatyckiego kraju możemy spotkać również protestantów, hindusów, buddystów, animistów, sikhów, ateistów, a także muzułmanów. Jak podają państwowe szacunki w kwestiach religijnych około 6% ludności Filipin to muzułmanie, co czyni islam drugim co do wielkości wyznaniem w kraju.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i kliknij na dzwoneczek, aby być na bieżąco:

Szacunki przeprowadzone przez Krajową Komisję ds. Muzułmańskich Filipińczyków (National Commission on Muslim Filipinos, NCMF) oraz Departament Stanu USA podają natomiast, że na Filipinach żyje 10,7 miliona muzułmanów, czyli około 11% całej populacji.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje sprowadzić do Polski pracowników z Filipin. Warto wspomnieć, że kraj ten od wielu lat targany jest toczonymi na części terytorium walkami z rebeliantami, a także islamskim terroryzmem. Na jednej z wysp (Mindanao) od lat trwały walki z organizacjami muzułmańskimi takimi jak: Islamski Front Wyzwolenia Moro (MILF), Narodowy Front Wyzwolenia Moro (MNLF), Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF), Ansar Khalifa znane też jako Wspierający Kalifat na Filipinach, Grupa Abu Sajjafa.

Ministerstwo spraw zagranicznych od kilku miesięcy odradza turystom podróże do Filipin własne ze względu na ataki terrorystyczne. Na stronie internetowej MSZ, w zakładce Bezpieczeństwo, możemy przeczytać m.in.”

„Należy mieć na uwadze, że mimo zdecydowanych działań władz miejscowych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć również obszary uważane dotychczas za bezpieczne, w tym ośrodki turystyczne. Do porwań cudzoziemców dochodzić może zarówno na lądzie jak i na wodach terytorialnych Filipin.Nie można wykluczyć ataków terrorystycznych w stolicy, Manili.”

„W związku z zagrożeniem terrorystycznym, możliwymi starciami zbrojnymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamistycznych, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwań cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do południowej części Filipin.”

Źródło: dzienniknarodowy.pl, polakzagranica.msz.gov.pl, Youtube.com

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny