[WIDEO] Zakopane: Za sprawą muzułmanów chętnie odwiedzających Podhale, kwitnie pokątny ubój rytualny owiec

29200

Podhalański wideobloger – Sebastian Pitoń, wraz z dr teologii Janem Przybyłem i twórcą youtube’owego kanału Na Argumenty – Marcinem Janowskim, opowiadają o pokątnym uboju rytualnym owiec, który ostatnimi czasy kwitnie w Zakopanem. 

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i kliknij na dzwoneczek, aby być na bieżąco:

Jak możemy przeczytać w opisie filmu: „W tegorocznym sezonie letnim pojawiło się na Podhalu wielu turystów z krajów arabskich, razem z nimi pojawił się jednak problem uboju rytualnego zwierząt. Okazuje się, że niektórzy z odwiedzających polskie góry kupują od miejscowych gospodarzy jagnięta i zarzynają je „na dziko” poza rzeźnią. Sebastian Pitoń postanowił opowiedzieć nam o problemie rytualnego uboju owiec przez muzułmańskich turystów w wynajętych kwaterach prywatnych na Podhalu. (Kościelisko, sierpień, 2018)”

Rytualny ubój halal jest dokonywany się na zwierzęciu przytomnym (niedopuszczalne jest jego ogłuszenie). Z tego powodu uważa się go, głównie w Europie, za niehumanitarny.

  • Zwierzę powinno być zwrócone w kierunku modlitwy muzułmańskiej (al-kibla), czyli miasta Mekka;
  • Podczas uboju należy wypowiedzieć formułę „bismillah”;
  • Uboju musi dokonywać muzułmanin;
  • W czasie uboju należy zadać cios w tętnicę szyjną zwierzęcia, aby jak najszybciej doprowadzić do wykrwawienia zwierzęcia (bo krew uchodzi za nieczystą). Czas pomiędzy przecięciem głównych naczyń krwionośnych a utratą przytomności, jak wynika z reakcji behawioralnych i centralnego układu nerwowego, wynosi 20 sekund u owiec, do 2 minut u bydła, do 2,5 lub więcej minut u drobiu, a czasami ponad 15 minut lub więcej u ryb.

Źródło: dzienniknarodowy.pl, youtube.com

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny