Zdelegalizowana w Tadżykistanie Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu organizuje w Warszawie spotkania i buduje sojusze polityczne

5942
Fot. News.tajinfo.org

9 Września w Warszawie odbyła się konferencja kilku tadżyckich ugrupowań opozycyjnych. Inicjatorem spotkania była Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu, która została w Tadżykistanie zdelegalizowana przez władze, ponieważ jest uważana za organizację islamistycznych terrorystów.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i kliknij na dzwoneczek, aby być na bieżąco:

Opozycyjne ugrupowania Tadżyków zorganizowały w Warszawie konferencję, podczas której podpisały umowę o współpracy i powołały Sojusz Narodowy Tadżykistanu. W spotkaniu uczestniczyły m.in. Stowarzyszenie Imigrantów Centralnej Azji, Platforma Postępu i Reform, Forum Wolnomyślicieli Tadżykistanu, oraz Partia Odrodzenia Tadżykistanu, uważana przez władze Tadżykistanu za organizację terrorystyczną. Konferencja odbyła się w rocznicę ogłoszenia niepodległości kraju.

Muhiddin Kabiri, lider islamskiej partii, zaprosił do wstąpienia do Sojuszu inne tadżyckie ugrupowania opozycyjne w tym Grupę 24 I Kongres Sił Konstruktywnych. Przywódca Kongresu, Dododżon Atowwulojew oznajmił, że reprezentowane przez niego ugrupowanie chce mieć nic wspólnego z żadnymi inicjatywami religijnej islamistycznej partii.

Według niepotwierdzonych informacji Fundacja Otwarty Dialog Mukhtar Abljazow, miała być głównym sponsorem finansowym konferencji.

Źródło: nczas.com

Poniżej playlista z przeprowadzonymi przez nas wywiadami.

Wsparcie / darowizny